Przeprowadzki Wielka Brytania
Będąc w Polsce i jeszcze nie planując przeprowadzki myśląc tylko o Wielkiej Brytanii kojarzy się ona nam przeważnie z nadal panującą tam królową angielską Elżbietą II, , która zasiadła na tronie w 1952 i została koronowana w 1953, a także z popularną niegdyś postacią i ulubienicą Brytyjczyków, już nieżyjącą „Lady Di”- księżną Walii Dianą (ang. Diana, Princess of Wales), z domu Spencer, która zginęła w dniu 31 sierpnia 1997 w Paryżu w wypadku samochodowym. Diana zasłynęła działalnością dobroczynną i charytatywną oraz zamiłowaniem do mody, które przyniosły jej przydomki Księżnej ludu oraz Ikony mody. Ogólnie uznaje się, że księżna swoim działaniami przyczyniła się do podpisania 3 grudnia 1997 traktatu w Ottawie, zabraniającego produkcji, gromadzenia, eksportu oraz używania min przeciwpiechotnych. Planując relokację do tego kraju, trzeba wiedzieć, że Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną, z rządem, który odpowiada przed parlamentem, a stolicą jest Londyn. Wielka Brytania jest bardzo scentralizowanym państwem, ale w ostatnich latach jednak każdy z krajów, wchodzących w skład Wielkiej Brytanii poza Anglią, otrzymał własne organy rządowe, zajmujące się sprawami lokalnymi.
P
Przeprowadzka do Wielkiej Brytanii
Wybierając miejsce na osiedlenie się i przeprowadzkę na stałe, trzeba także wiedzieć na terenie jakiej administracji się znajdziemy. Wielka Brytania składa się z czterech części składowych (constituent part): z królestwa Anglii ze stolicą w Londynie, gdzie językiem rzędowym jest angielski, królestwa Szkocji ze stolicą w Edynbugu i dwoma językami urzędowymi: angielskim i gaelickim szkockim, z księstwa Walii ze stolicą w Cardiff- języki urzędowe angielski i walijski, oraz z prowincji Irlandii Północnej ze stolicą w Belfaście z językiem angielskim i irlandzkim.
Jeśli w Polsce mieszkaliśmy w małym miasteczku, a chcemy po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii zamieszkać w dużym mieście to największymi miastami w samej Anglii są: Londyn-stolica, Birmingham, Liverpool, Leeds, Sheffield, Bristol, Menchester i Leicester, oraz szkockie miasta Glasgow i Edynburg.
T
Transport Wielka Brytania
Jeśli zależy nam na spokojnym życiu bez zagrożeń, to trzeba się zastanowić czy na pewno królestwo Brytyjskie jest właściwym miejscem na przeprowadzkę, gdyż nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega i zaleca (…) „podróżującym do Zjednoczonego Królestwa zachowanie podwyższonej ostrożności w związku z zagrożeniem terrorystycznym.(..) Brytyjskie służby apelują o zachowanie czujności i ostrożność w miejscach publicznych. Osoby, które zauważą podejrzaną aktywność u innych osób powinny powiadomić policję na numer 999 lub zadzwonić na infolinię antyterrorystyczną pod numer 0800 789 321.”
Opieka lekarska w Wielkiej Brytanii jest bezpłatna, trzeba w tym celu zarejestrować się w rejonowej przychodni. Osoby nie płacące ubezpieczenia w Wielkiej Brytanii (National Insurance) muszą mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Z opieki zdrowotnej, można wtedy korzystać w placówkach National Health Service – NHS (Narodowej Służby Zdrowia): lekarzy rodzinnych (GP), przychodni (NHS Walk-in Centres) i szpitali NHS.
Od stycznia 2021 w związku z tzw.”brexitem”, czyli z końcem okresu przejściowego związanego z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nastąpiło wiele zmian, które szczególnie dotyczą przekraczania granicy i wjazdu do Wielkiej Brytanii.
P
Przeprowadzki do Wielkiej Brytanii
Ważną informacja dla kierowców przyjeżdżających z Polski własnym autem jest to, że w Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny. Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa na przednich i tylnych siedzeniach, a rozmowa przez telefon komórkowy podczas prowadzenia pojazdu jest zabroniona. Dopuszczalne jest poruszanie się samochodem zarejestrowanym w innym państwie UE przez 6 miesięcy.
Jeśli przeprowadzimy się do Londynu warto poznać obowiązujące tam przepisy dotyczące parkowania, oto niektóre z nich: (…) „Ciągła żółta linia – pojedyncza oznacza zakaz zatrzymywania się i postoju w godzinach określonych na znaku (zazwyczaj do 18.30), zatrzymanie się w celu odebrania lub wysadzenia pasażerów jest dopuszczalne. Podwójna żółta linia oznacza całkowity zakaz zatrzymywania się i postoju. Ciągłe czerwone linie- pojedyncza oznacza zakaz zatrzymywania się i postoju w godzinach określonych znakiem, podwójna – bezwzględny zakaz zatrzymywania się i postoju. Clearways- w strefie tak oznaczonej obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się oraz postoju.(…)” więcej informacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: