Przeprowadzając się do Szwecji warto poznać język tego kraju, a przynajmniej kilka podstawowych zwrotów, gdyż większość informacji na stronach urzędów jest umieszczana w języku szwedzkim, choć obywatele tego kraju, szczególnie z młodego pokolenia mówią w większości także po angielsku. Jeśli planujecie przeprowadzkę do Szwecji to znajomość ich rodzimego języka ułatwi komunikację i pomoże uniknąć niechcianych sytuacji. Szwecja kojarzy się nam przeważnie z tym co u nas było pokazywane, czyli z telewizyjnymi postaciami takimi jak Pippi Pończoszanka (szw. Pippi Långstrump) – postać fikcyjna, tytułowa bohaterka cyklu powieści szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren oraz ich filmowych ekranizacji popularnych w Polsce Muminków (szw. Mumintrollen) – piszącej po szwedzku autorki Tove Jansson.
Szwecja jest największym krajem w Europie Północnej. Graniczy z Norwegią na zachodzie i z Finlandią nawschodzie. Jest znana z pięknych krajobrazów. Na północy kraju można podziwiać krainy pokryte śniegiem, z pięknymi górami, lasami i reniferami. Należy tez pamiętać o spektakularnej Zorzy Polarnej. Przeprowadzając się do Szwecji warto wiedzieć, że główną religią jest Kościół Szwecji, a pełna nazwa kraju – Królestwo Szwecji, a ustrój polityczny to monarchia parlamentarna. Jednym z najdziwniejszych świat w Szwecji jest Surstrommingspremiaren – święto kiszonego śledzia.

Przeprowadzka do Szwecji

Po przeprowadzce do Szwecji warto zacząć od odwiedzenia Sztokholmu, stolicy tego kraju. Jest to miasto, posiadające 14 wysp połączonych 57 mostami, miasto mody i zabytkowych dzielnic. Jest to dawne Europejskie Miasto Kultury i obfituje w muzea, teatry, galerie i restauracje, w którym co roku odbywa się ceremonia wręczenia Nagrody Nobla. Jeśli jesteś smakoszem i przeprowadzisz się do Sztokholmu to radzimy pilnować swoich rachunków bankowych – w Sztokholmie znajduje się ponad 1000 restauracji.

Innym równie ciekawym miastem Szwecji, które po przeprowadzce warto zwiedzić jest Malmo. To jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych Szwecji. Warto zwiedzić tu gotycki kościół św. Piotra, neomauretańska synagogę z początków XX wieku oraz HSB Turning Torso – charakterystyczny wieżowiec mieszkalny, który liczy sobie aż 190 metrów wysokości.
Ważne porty w Szwecji, gdzie dopływają promy z Polski i jednocześnie są to miast a, które także warto zwiedzić: Ystad, Karlskrona, Trelleborg. Jeśli przed przeprowadzką będziecie chcieli najpierw zrobić sobie wycieczkę do Szwecji to połączenia promowe zapewniają m.in. takie linie jak Stena Line , Polferries, TTLine czy Unity Line.

Transport Szwecja

Jeśli oprócz własnego mienia, przeprowadzasz się z własnym autem z Polski to warto poznać przepisy drogowe szwedzkie. Jednym z zaskakujących dla nas Polaków przepisów jest ten, który określa, że możesz zatrzymać się lub parkować wyłącznie w kierunku, w którym odbywa się ruch. Wyjątek: Na drogach o ruchu jednokierunkowym możesz jednak stanąć lub zaparkować po lewej stronie.

Inaczej niż w Polsce, nie wszędzie są parkomaty, ale obowiązkowo stosowana jest „tarcza parkingowa”, która ma kształt zegara, w który należy się zaopatrzyć np. na stacji benzynowej lub na parkingach centrów handlowych dostępne są bezpłatne tarcze, do pobrania z metalowej skrzynki bezpłatnie. TARCZA PARKINGOWA=parkeringsskiva, P-skiva- Jest to przeważnie tabliczka 10×15 cm z obracaną tarczą wskazującą czas. Wykonując przeprowadzki nasi kierowcy także stosują takie tarcze.

Przeprowadzki do Szwecji

Nr PESEL czyli personnumer. Jedną z ważnych rzeczy po przeprowadzeniu się do Szwecji, jeśli planujemy tam pozostać dłużej niż 3 miesiące lub na stałe się tam osiedlić, jest uzyskanie, który składa się z 10 cyfr. Personnumer daje nam dużo większe możliwości m.in. zarejestrowania samochodu przywiezionego z Polski w Szwedzkiej Agencji Transportu – Transportstyrelsen. Należy to zrobić w czasie nie dłuższym niż 1 rok od przyjazdu.

Zapraszamy do umówienia się z naszym przedstawicielem na oszacowanie kosztu przeprowadzki do Norwegii.