Szwajcaria dla osób planujących przeprowadzkę najpierw kojarzy się z pięknymi terenami. Jest to kraj jezior i gór, ale również jedno z najbogatszych państw w Europie. Wysoka jakość życia związana jest bezpośrednio z wysokością pensji. Obowiązującą walutą jest frank szwajcarski, a językami urzędowymi: niemiecki, francuski, włoski, retoromański. Polacy jako obywatele Unii Europejskiej mogą swobodnie podróżować do Szwajcarii. Mogą tam również się przeprowadzić, mieszkać i pracować, ale koniecznie muszą się zarejestrować, aby móc pracować legalnie i ubiegać się o zezwolenie na pobyt, w przypadku pobytu dłuższego niż 3 miesiące.

Przeprowadzka do Szwajcarii

Szukając pracy po przeprowadzce do Szwajcarii warto zwrócić uwagę na międzynarodowe organizacje z siedzibą w Genewie, takie jak Organizacja Narodów Zjednoczonych, Światowa Organizacja Handlu czy Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, które zatrudniają sporą ilość obcokrajowców. Z pewnością znajomość niemieckiego, czy francuskiego ułatwi znacznie znalezienie pracy w Zurychu czy Genewie.

Transport Szwajcaria

W zależności od miasta relokacji w Szwajcarii spotkamy się z różnymi opcjami transportu. W większych miastach, takich jak Genewa, Zurych i Bazylea, dogodną opcją będzie korzystanie z  transportu publicznego, czyli z tramwajów, autobusów i metra.  W ogólnej opinii szwajcarski transport publiczny jest czysty, wydajny i niezawodny.  Szwajcaria może pochwalić się także dużą ilością połączeń kolejowych międzymiastowych. Przejazdy pociągiem łączą największe miasta Szwajcarii i trasy międzynarodowe.

Przeprowadzki do Szwajcarii - koszty życia

Utrzymanie się w Szwajcarii kosztuje znacznie więcej niż w Polsce, a  czynsz należy do najwyższych na świecie (czynsz w Genewie jest porównywalny z tym w Nowym Jorku). Jeśli po relokacji zdecydujemy się na wynajem, to warto wiedzieć, że w Szwajcarii zazwyczaj standardowo wymagana jest kaucja za mieszkanie o wysokości 3-miesięcznego czynszu. Ubiegając się o mieszkanie warto mieć  dowód potwierdzający, że dotychczas płaciło się czynsz na czas i mieć dokument dotyczący zarobków. Niektórzy emigranci mają szczęście, gdyż po przeprowadzce są lokowani w mieszkaniach przez swoich pracodawców. Wybierając miejsce do zamieszkania, trzeba pamiętać, że w Szwajcarii , trzeba być pod tym samym adresem przez cały proces rejestracji, który może potrwać kilka tygodni.

W pierwszym tygodniu po przeprowadzce do Szwajcarii zaleca się rejestrację w lokalnej gminie (gminie / Gemeinde), szczególnie jeśli planujemy mieszkać lub pracować w Szwajcarii lub pozostać w kraju dłużej niż trzy miesiące. Obowiązek rejestracji jest w ciągu 14 dni od przyjazdu do Szwajcarii, a przed pierwszym dniem pracy.

Zapraszamy do umówienia się z naszym przedstawicielem na oszacowanie kosztu przeprowadzki do Szwajcarii.