Jeśli planujemy przeprowadzkę do Norwegii, to prawdopodobnie dlatego, że ktoś z naszych bliskich już tam mieszka czy pracuje. Nie jest to kraj o zbyt łagodnym klimacie, ale gwarantuje wysokie zarobki i oferuje mnóstwo ciekawych miejsc pracy. Nasi rodacy wyjeżdżają do Norwegii głównie za pracą i to do różnych branż – między innymi do pracy w budownictwie.
Stolicą Norwegii jest Oslo. Jej linia brzegowa licząca ponad 20 tys. kilometrów znana jest z charakterystycznych zatok, tzw. fiordów. Nazwa kraju pochodzi od staronordyckiego nord vegen (pol. droga na północ). Norwegia od wielu lat przoduje na liście najszczęśliwszych krajów świata, dlatego też tak chętnie się do niej przeprowadzamy. Niektóre źródła podają, że średnie zarobki w Norwegii są nawet 6 razy wyższe, niż w Polsce, a rozbudowany pakiet socjalny i dobrze płatne nadgodziny przekonują do wyjazdu do tego kraju.

Przeprowadzki do Norwegii - fomalności

Przeprowadzając się do Norwegii, nie można zapomnieć o formalnościach, które trzeba załatwić jeszcze przed wyjazdem z Polski. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej niż 6 miesięcy lub na stałe taki wyjazd z Polski trzeba zgłosić w lokalnym urzędzie gminy lub urzędzie miasta . Wystarczy zamiar wyjazdu zgłosić najpóźniej w dniu opuszczenia kraju drogą elektroniczną – przy pomocy platformy ePUAP pod adresem www.epuap.gov.pl, na stronie www.obywatel.gov.pl lub w urzędzie gminy.

Transport Norwegia

Podobnie jak w przypadku innych państw przeprowadzając się na stałe do Norwegii możesz zabrać ze sobą mienie bez potrzeby płacenia cła, ale musisz spełnić kilka warunków m.in. być właścicielem mienia, mienie musi być używane przez Ciebie, oraz deklaracja, że będziesz go używać po ulokowaniu się w Norwegii. Pomocna będzie lista przedmiotów, które przywozisz, wraz z opisem czy są one nowe czy używane, to ułatwia kontrolę celną. Najlepiej powierzyć organizację przeprowadzki takiej firmie jak nasza, lub osobiście skontaktować się z Izbą Celną (Tollvesenet), gdy Twoje mienie dotrze do Norwegii. Jeśli przyjeżdżasz wcześniej niż mienie, to musisz skontaktować się z Izbą Celną w momencie, gdy Ty wjeżdżasz do Norwegii.

Zwróć uwagę na listę niektórych towarów, które objęte są cłem i opłatami lub wymagają specjalnego pozwolenia przy wjeździe do Norwegii, m.in. dotyczy to: sprzętu roboczego, pojazdów silnikowych, nowych przedmiotów, środków żywnościowych, alkoholu i wyrobów tytoniowych, broni, roślin, sprzęt radiowo-telewizyjny oraz zwierząt.

Przewóz więcej niż pięciu zwierząt uznawany jest za komercyjny.
Uwaga niektóre rasy psów i psy z domieszką tych ras są na terenie Norwegii zakazane – dotyczy to ras: Pit bull terier, Amstaff (amerykański staffordshire terrier), Fila Brasileiro, Tosa inu (Tosa), Dog argentyński, Wilczak czechosłowacki.

Przeprowadzki do Norwegii - znajomość języka

We wszystkich formalnościach związanych z zameldowaniem, szukaniem pracy czy mieszkania na pewno pomoże znajomość języka norweskiego. Konkurencja wśród rodaków sprawia, że znając język norweski, wyróżnisz się na tle Polonii w Norwegii, która jest najbardziej liczną mniejszością narodową. Nie tylko więc zapotrzebowanie na pracowników jest duże, ale także zapotrzebowanie na pracę. Chcąc się wyróżnić na rynku pracy, warto znać język norweski chociażby w stopniu komunikatywnym.

Jeśli planujesz przeprowadzkę do Norwegii na dłużej, niż 3 miesiące, zarejestruj się przez selfservice.udi.no i wprowadź swoje dane. Wydrukuj dowód rejestracji i udaj się na pobliski komisariat policji lub do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. Od tego momentu Twój pobyt w Norwegii będzie legalny.

Zapraszamy do umówienia się z naszym przedstawicielem na oszacowanie kosztu przeprowadzki do Norwegii.