Z Polski do Niemiec przeprowadzka nie jest kosztowna pod względem transportu, gdyż mamy blisko do naszego granicznego sąsiada. W większości większych miast niemieckich mieszkają już nasi rodacy, wybieranymi przez Polaków lokalizacjami są takie miasta jak: Berlin, Hamburg, Monachium, Köln, Frankfurt nad Menem, Stuttgart, Düsseldorf, Lipsk, Dortmund, Essen Nadrenia, Brema, Drezno, Hanower, Norymberga, Duisburg, Bochum, Bielefeld, Bonn, Münster. Niezależne od tego w jakim kierunku się udamy po przejechaniu granicy, warto wiedzieć więcej coś o państwie naszych sąsiadów i ich obyczajach czy przepisach.
Poniżej prezentujemy wybrane przez nas informacje, które mamy nadzieję pomogą w podjęciu decyzji i lepszym zorganizowaniu formalności związanych z przeprowadzką do Niemiec.

Przeprowadzka do Niemiec

Formalnie Niemcy czyli Republika Federalna Niemiec, RFN (niem. Deutschland; Bundesrepublik Deutschland, BRD) to państwo, które Składa się z 16 krajów związkowych (landów), a jego stolicą i największym miastem jest Berlin. Istotną informacją przy załatwianiu formalności związanych z przeprowadzką do Niemiec jest, to, że każdy z landów posiada własną konstytucję i szeroką autonomię, dlatego np. w czasie pandemii niezależnie od restrykcji nakładanych przez władze Państwowe, każdy z landów może zarządzić dodatkowe przepisy, które będą obowiązywać w jego granicach.

Decydując się na przeprowadzkę do Niemiec trzeba wiedzieć, że są one najbardziej zaludnionym państwem Unii europejskiej. Stanowią część strefy Schengen i strefy euro, i są członkiem ONZ, OECD, G7, G20, a po Stanach Zjednoczonych Niemcy są drugim krajem docelowym migracji na świecie.

Transport Niemcy

Przed osiedleniem się na stałe w Niemczech warto wiedzieć, że ten ma bogatą historię artystyczną, zwłaszcza jeśli chodzi o muzykę. Zwiedzanie opery lub teatru jest tu popularnym zajęciem i na pewno każdy znajdzie miejsca warte odwiedzenia w całych Niemczech. Sport to również popularna rozrywka, zarówno podczas grania, jak i oglądania.  Zaangażowanie się w lokalne działania i funkcje sieciowe pomoże w stworzeniu lokalnej grupy społecznej, w której po przeprowadzce każdy będzie czuł się jej częścią. W przypadku przeprowadzki do innego kraju, nawiązywanie przyjaźni wymaga czasu, a do tego przyda się znajomość języka niemieckiego, która jest ważna dla Niemców, ponieważ ograniczona znajomość języka angielskiego uniemożliwia im bliższe kontakty społeczne.

Przeprowadzki do Niemiec

Jeśli zależy nam na przeprowadzce do jednego z większych niemieckich miast to dobrym miejscem może się okazać oprócz Berlina, także Frankfurt, który jest nazywany „najmniejszą metropolią świata” i centrum finansowym Europy.

Słynie z literatury Goethego, targów książki, panoramy i oczywiście kiełbasek. Miasto z „savoir-vivre”, wielojęzyczność życia, toruje też drogę do łatwego przemieszczania się tu emigrantów. Poszczególne dzielnice miasta, jednocześnie globalne i przytulne, mają czarującą atmosferę. Mnogość teatrów wystawiających obcojęzyczne produkcje, galerie i restauracje sprawiają, że miasto jest stymulujące i dostępne dla wszystkich chętnych, którzy się tu przeprowadzą.

Lotnisko we Frankfurcie i główny dworzec kolejowy to dwa największe punkty transportowe w Niemczech, co może ułatwić decyzję o przeprowadzce i zamieszkaniu tutaj nawet jeśli praca będzie w innym oddalony od Frankfurtu miejscu.

Zapraszamy do umówienia się z naszym przedstawicielem na oszacowanie kosztu przeprowadzki do Niemiec.