W Hiszpanii jest 17 regionów autonomicznych i dwa miasta autonomiczne. Stolicą i największym miastem jest Madryt, ale duże znaczenie ma także Barcelona. Hiszpania to znakomity wybór na przeprowadzkę i kupno domu na emeryturę lub nieruchomości wakacyjnej. Jeśli chcemy być blisko rodaków to największe skupiska polonijne znajdują się w dużych miastach – Madrycie, Barcelonie, Walencji oraz w regionie Andaluzja. Hiszpania jest dziedziczną monarchią parlamentarną. Najcenniejsze zabytki znajdziemy w miastach: Madryt (zabytki architektury, zbiory dzieł sztuki, muzeum Prado), Toledo, Barcelona, Burgos, Salamanka (najstarszy uniwersytetem w kraju), Saragossa. Znanym ośrodkiem pielgrzymkowym o europejskiej sławie jest Santiago de Compostela. Podobno w Hiszpanii z dochodów z turystyki sfinansowano m.in.: budowę dróg oraz przemysł lokalny. Przeprowadzającym się do Hiszpanii szczególnie polecamy miejsca uświetnione architekturą projektu słynnego Antonio Gaudíego- katalońskiego inżyniera secesyjnego słynącego z wyjątkowych projektów, tercjarz franciszkański, Sługa Boży Kościoła katolickiego. Sławę przyniosły mu projekty ukazane na Wystawie Światowej w Paryżu w 1878 roku, w tym projekt gabloty dla fabrykanta rękawiczek oraz osiedle domków robotniczych dla spółdzielni z Mataro. Natomiast wielki przełomem w karierze Gaudiego była budowa świątyni Sagrada Familia - 1883 rok, którą na poważnie zajął się w 1914 roku, chcą stworzyć budynek zupełnie nowej generacji, choć początkowo miał zakończyć tylko gotowy już projekt Francisco Villara. Do dziś budynku nie udało się ukończyć.

Przeprowadzka do Hiszpanii

Jeśli lubimy beztroskę to po przeprowadzce do tego ciepłego południowego kraju szybko się zaaklimatyzujemy, gdyż ta właśnie beztroska dominuje w życiu Hiszpanów. Niestety do wielu ważnych spraw podchodzą z podobną dawką dystansu. Tutaj nikt się nie spieszy, ale przez to niektórych rzeczy nie sposób załatwić w jeden dzień. Hiszpanie podchodzą do życia „na luzie” i z mniejszym ciśnieniem niż jest to w krajach północnych i tych z zimnym klimatem. Po przeprowadzce trzeba się przyzwyczaić do słowa „manana” – to czas aż do 14.00 po południu.

Transport Hiszpania

Katalonia to jednej z najbogatszych wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Natomiast jeśli przeprowadzając się do Hiszpanii już znasz języki, Barcelona będzie dla Ciebie dobrym miejscem z wieloma ważnymi i międzynarodowymi firmami. Dominuje tu klimat subtropikalny, więc planując przeprowadzkę z Polski trzeba pamiętać, ze tam będzie gorąco. Lato dla Polaków bywa trudne z uwagi na wysoką wilgotność, do której nie jesteśmy przyzwyczajeni i możemy doznać szoku termicznego po relokacji.

Przeprowadzki do Niemiec

Dla tych, którzy przeprowadzą się do Madrytu ciekawostką może być odbywający się co niedzielę tzw. polski rynek w madryckiej dzielnicy Aluche . Tam można zaopatrzyć się m.in. w produkty spożywcze z Polski i spotkać z innymi rodakami.

Planującym po przeprowadzce do Hiszpanii zostać dłużej niż 3 miesiące, zaleca się rejestrację w Centralnym Rejestrze Obcokrajowców (Registro Central de Extranjeros) w celu uzyskania Certyfikatu Rejestracji Obywatela Unii Europejskiej. Ważne też będzie uzyskanie Número de Identidad de Extranjero (NIE) – numer identyfikacji fiskalnej obcokrajowca (odpowiednik polskiego PESELu i NIPu) pozwala legalnie przebywać na terytorium Hiszpanii.

Zapraszamy do umówienia się z naszym przedstawicielem na oszacowanie kosztu przeprowadzki do Hiszpanii.