Od wieków Francja jest krajem emigracji nas Polaków i wielu przeprowadzając się tam, nie zawsze wybierało ten kraj, ale stawał się on im bliski. Byli to m.in. potomkowie Polaków, którzy przyjechali pracować tu w kopalniach węgla, czy najbardziej znani Polacy we Francji jak: Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie, Adam Mickiewicz, Walery Wróblewski, Józef Czapski, Jerzy Giedroyc, Roman Polanski, Ludovic Obraniak, Edward Gierek (dorastał we Francji). Paryż wyróżnia się także tym, że jest to jedna z nielicznych stolic europejskich, w których w kościołach katolickich odprawiają się Msze w języku polskim, jak np. w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny , przy ulicy 263 bis, rue Saint Honoré. Jeśli już podjęliście decyzję o przeprowadzce do Francji to pozostaje wybór miasta, które będzie Waszym nowym miejscem osiedlenia się. W Paryżu, który jest stolicą Francji i metropolią, łatwo znajdziemy polskie instytucje, które wspierają polską emigrację na tej ziemi, jak np. Institut Polonais: http://www.institut.pologne.net/, Biblioteka Polska w Paryżu: http://www.bibliotheque-polonaise-paris-shlp.fr/, czy dla przedsiębiorców Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP we Francji
www.eco.amb-pologne.fr.

Przeprowadzka do Francji

Podobnie jak przy relokacji do Szwecji, do Francji warto przeprowadzać się znając już kilka słów, czy mając kilka lekcji języka francuskiego za sobą, gdyż Francuzi ociągają się w uczeniu się obcych języków, ale entuzjastycznie witają znających ich język. Jeśli po przeprowadzeniu się do wybranego miasta zgubimy się, to znajomość języka francuskiego najbardziej nam pomoże, szczególnie w rozmowach np. w urzędach.

Francja jest bardzo biurokratycznym krajem, warto zapoznać się z wszystkimi formalnościami jakie trzeba dopełnić zanim się wyjedzie. Przykładem jest posiadanie karty EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwoli korzystać we Francji z opieki medycznej po przeprowadzce. Jeśli wyjeżdżamy do Francji na stałe, trzeba złożyć wniosek o status stałego rezydenta. Bez tego statusu nie można znaleźć legalnej pracy, więc to jest pierwszy krok, jaki trzeba wykonać w momencie przeprowadzki do Francji.

Transport Francja

Jeśli przeprowadzamy się do Paryża, możemy być zaskoczeni wysokimi kosztami wynajmu. Natomiast my polecamy by nie ograniczać się do konkretnej dzielnicy, i być otwartym, pamiętając, że Paryż może się pochwalić jednym z najlepszych systemów transportu podziemnego na świecie.
Wiele osób po przeprowadzce do Paryża jest zaskoczonych bardzo rozbudowany system komunikacji. Obecnie metro paryskie liczy już ponad 200 km i ponad 300 stacji. Jedyną trudnością przy przeprowadzce tutaj może być brak miejsc parkingowych i ciasnota uliczek jeśli się ma własne auto. Na przedmieścia Paryża dowiezie nas podmiejska kolejka tzw. RER. Połączenia międzymiastowe we Francji zapewniają m.in. TGV czyli szybkie pociągi obsługiwane przez SNCF.

Przeprowadzki do Francji

Lyon, zwany też miastem światła jest najstarszym i drugim co do wielkości miastem we Francji. Dla tych, którzy przeprowadzają się do Francji ze względów ekonomicznych, istotne będzie, że Lyon jest ważnym centrum biznesowym i finansowym i siedzibą organizacji międzynarodowych, takich jak Interpol, Euronews, WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) i Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem. Również ze względów komunikacyjnych Lyon jest dobrym miejscem relokacji. Dzięki międzynarodowemu lotnisku Lyon-Saint Exupéry i trzem dworcom szybkich pociągów TGV. Lyon jest urokliwym miastem, mieszającym wiele kultur, stylów architektury i urokliwego klimatu starych wąskich uliczek.

Nicea leży u podnóża Alp Nadmorskich, nad Morzem Śródziemnym, na Lazurowym Wybrzeżu, i jako piąte co do wielkości miasto we Francji, szczyci się modnymi butikami i restauracjami oraz swobodnym tempem ułatwiającym życie. Błękitne wody Lazurowego Wybrzeża kuszą do przeprowadzenia się tu najbardziej znanych artystów, wśród nich byli :Renoir, Matisse i Chagall.
Jeśli szukamy życia na świeżym powietrzu, to Nicea jest najlepszym miejscem relokacji. Przeprowadzając się na stałe do Nicei możemy mieć wrażenie bycia na całorocznych wakacjach, z uwagi na ciepły klimat śródziemnomorski.

Zapraszamy do umówienia się z naszym przedstawicielem na oszacowanie kosztu przeprowadzki do Francji.