Przeprowadzając się do Danii warto wiedzieć, że jest ona najmniejszym z państw nordyckich, i wraz z Grenlandią oraz Wyspami Owczymi tworzy Wspólnotowe Królestwo Danii . Kontynentalna Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją. Od 1973 Dania należy do Unii Europejskiej i jest monarchią konstytucyjną – głową państwa jest królowa Małgorzata II. Główną religią jest luteranizm. Turystyka jest ważnym źródłem dochodowym Danii. Większość z osób, które decydują się na przeprowadzkę do Danii zaczyna zwiedzanie od stolicy tego kraju, Kopenhagi. Dania to spokojny i bezpieczny kraj, a jej główne atrakcje turystyczne to: Legoland Billund (park rozrywki zbudowany w większości z klocków Lego). Klocki LEGO wymyślił Duńczyk Ole Kirk Christiansen w 1932 roku. Nazwa pochodzi od „leg odt”, co znaczy mniej więcej „baw się dobrze”; Ogrody Tivoli (park rozrywki i ogród), Den Bla Planet (największe nordyckie oceanarium), warto zobaczyć także białe klify na wyspie Mon, Duńska Riwiera (piaszczyste plaże), Zamki: Frederiksborg i Kronborg.

Przeprowadzka do Danii

Jeśli ktoś z Was już zdecydował się przeprowadzić do Danii, to zapewne już o tym wie, ale przypominamy, że jednym z najbliżej położnych od Polski punktem Duńskiego państwa jest wyspa Bornholm, dość chętnie odwiedzana przez Polaków. Planując przeprowadzkę na tę wyspę możemy się dostać promem z Kołobrzegu lub z jednego z Niemieckich portów jeśli chcemy przewieźć auto.

Do Danii pływają regularne promy łącząc miasta takie jak np. Świnoujście (Polska) –Kopenhaga (Dania) (linie Polferries) lub z portu w Niemczech Puttgarden do duńskiego portu Rødby z liniami Scandlines. Podróż zajmuje od 45 minut do kilku godzin, w zależności od połączenia i wielkości promu, który może zabierać tylko ludzi i rowery jak ten wypływający z Kołobrzegu, lub nawet auta i większe ładunki-jak promy wypływające z Niemieckich portów.
Dania rozpościera się na ponad 400 wyspach, z czego około 70 jest zamieszkanych. Większość wysp połączona jest mostami, niektóre mniejsze niezamieszkane wysepki nie mają nawet nazwy.

Transport Dania

Duńczycy kochają jeździć na rowerze, więc przeprowadzając się do tego Państwa warto zabrać swój, albo zakupić od razu po przyjeździe. W kraju znajduje się ponad 12 kilometrów ścieżek rowerowych, a niemal każdy Duńczyk posiada własny rower. 50% mieszkańców Kopenhagi jeździ do pracy i z powrotem rowerem. Jeśli po przeprowadzce planujecie jeździć np. po Kopenhadze własnym autem, to ważną informacją będzie podział stref płatnego parkowania w tym mieście na 4 kolory. Wysokość opłat rośnie w zależności od koloru strefy/im dalej od centrum tym taniej.

W Danii podobnie jak w Szwecji obowiązuje stosowanie tzw. dysków parkingowych (tarczy parkingowych) czyli zegarów, które należy umieścić za szybą auta opuszczając pojazd, a które wskazują godzinę, o której zaparkowany został pojazd, w miejscach oznaczonych , z użyciem takiego dysku można parkować bezpłatnie w wyznaczonym czasie np. „! Time”=jedną godzinę i godzinach np. w soboty od 10-17:00. Wszystkie informacje o dopuszczeniu parkowania w określonych granicach czasowych znajdują się na znakach parkingowych.

Przeprowadzki do Niemiec

Z naszego doświadczenia w przeprowadzkach do Danii wiemy, że warto na bieżąco sprawdzać aktualne przepisy na oficjalnych stronach, choć pomocne w poszukiwaniu informacji o Duńskich zasadach parkowania są np. blogi pisane przez Polaków, którzy się tam przeprowadzili już. Dla osób, które po przeprowadzce planują na dłużej się osiedlić w Danii, ważną informacją będzie, to, że Polska ambasada znajduje się w Kopenhadze pod adresem: Richelieus Alle 12, 2900 Hellerup. Polacy bez wizy mogą przebywać na terenie tego kraju do 90 dni. Alkohol poniżej 16,5 % można kupić w wieku +16 lat, a powyżej 16,5 % w wieku +18 lat. Popularny wynalazek Bluetooth pochodzi od imienia duńskiego władcy Haralda Blåtand, czyli Haralda Sinozębego

Zapraszamy do umówienia się z naszym przedstawicielem na oszacowanie kosztu przeprowadzki do Danii.