Jeśli wybraliście Belgię na kraj gdzie chcecie się przeprowadzić to na pewno już wiecie, że to mały kraj o dużej renomie, znany na całym świecie ze swoich rzemieślniczych wyrobów czekoladowych, oraz z co najmniej 1000 gatunków piwa. Historia Belgii przeplata się z dziejami sąsiedniej Holandii, gdyż kiedyś stanowiły wspólne państwo Niderlandów. Dziś nazwa Niderlandów rezerwowana jest dla protestanckiej Holandii. Ustrój obowiązujący w Belgii to federacyjna demokracja parlamentarna, monarchia konstytucyjna. Języki obowiązujące to flamandzki i francuski.

Przeprowadzka do Niemiec

Wybierając Belgię na kraj relokacji warto wiedzieć, że dwa największe regiony Belgii to niderlandzkojęzyczny region Flandrii na północy i francuskojęzyczny region południowej Walonii, tutaj część mieszkańców mówi także po Niemiecku.

Bruksela – jest jakby podwójną stolicą, gdyż oprócz bycia stolicą Belgii de facto stała się stolicą Unii Europejskiej i siedzibą NATO. Podobnie jak Warszawa Bruksela stołeczna to 19 gmin, w tym miasto Bruksela. Gminy mają własnego burmistrza, ratusz i radę, a każda ma własną policję.

Na miejsce przeprowadzki warto wybrać też inne miasta jak np. Brugię, czy dynamiczną Antwerpię, club modne średniowieczne miasto Gandawa.

Antwerpia – jest to największe miasto portowe w Belgii. Oprócz tego to największe w Europie skupisko ortodoksyjnych Żydów. Dojazd pociągiem do tego miasta ucieszy na pewno wiele osób, ponieważ główny dworzec jest tam jednym z głównych punktów na mapie turystycznej.

Brugia -Nazywana jest flamandzką Wenecją, wygląda jakby w tym historycznym centrum czas się zatrzymał w średniowieczu. Będąc tam warto przepłynąć się kanałami. Inną atrakcją, która może przyciągać jest wieża widokowa w dzwonnicy – „Belfry of Brugge”. Dla osób wierzących punktem obowiązkowym zwiedzania będzie Bazylika Świętej Krwi (Heilig-Bloed Basiliek) z XII wieku, która posiada podobno fiolkę z krwią Chrystusa, którą można zobaczyć z bliska..

Transport Belgia

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wyjeżdżając do Królestwa Belgii na okres do 90 dni mamy prawo do bezwizowego wjazdu i pobytu, a jedynym wymaganym dokumentem do wjazdu będzie paszport bądź dowód osobisty. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie z uwagi na zasady polityki bezpieczeństwa i zdrowia publicznego.

Jeśli jednak planujemy przeprowadzić się na dłużej lub na stałe do Belgii to warto udać się po szczegółowe informacje dotyczące warunków uzyskania prawa pobytu w Belgii do Wydziału Konsularnego Ambasady Belgii w Warszawie, lub zaczerpnąć wiedzy na stronie internetowej Konsulatu Generalnego RP w Brukseli.

Przeprowadzki do Belgii

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe. Polskie prawo jazdy (zarówno starego, jak i nowego wzoru) zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie. Wykonując przeprowadzki do Belgii dla naszych klientów przekonaliśmy się, że szczególnie dokładnie sprawdzane są dokumenty samochodów ciężarowych i ich kierowców.

Zapraszamy do umówienia się z naszym przedstawicielem na oszacowanie kosztu przeprowadzki do Belgii.